Testis(Yumurtalık) tümöründe testis alınmadan tedavi mümkün mü?

Tarafından gönderildi: saadettineskicorapci Yorumlar: 0

Erkeklerde testis(yumurta) sertlik ve şişlik ile ortaya çıkan testis tümörü geleneksel olarak o testisin tamamen çıkarılması(orşiektomi) ile tedavi edilmektedir. Takiben ilaç ve ışın tedavileri de eklenebilmektedir. Fakat testisin tamamen çıkarıldığı bu tedavi şekli sosyal ve psikolojik ve hatta hormonal bir çok kötü etkiler yaratmaktadır. Son yıllarda testis kitleleri ve tümörlerinin tedavisinde testis koruyucu tedavi şekilleri yani sadece tümörü çıkarıp geri kalan testisi bırakmanın uygun olup olmadığını araştıran çalışmalar yapılmaktadır.

Aslında tek testisi olan kişilerde testis koruyucu tedaviler uygulanmaktadır. Bunun her iki testisi de bulunan kişilerde uygulanması ile ilgili Üroonkoloji Derneği bünyesinde benim de içinde bulunduğum bir grup tarafından özel bir çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmada Evre 1 testis tümörleri incelenmektedir.

Ayrıca tümörün tüm testis hacminin %30undan fazla olmaması gerekmektedir. Çalışma sonuçlarına göre özellikle iyi huylu olma ihtimali olan küçük kitlelerde tesis koruyucu cerrahi deneyimli merkezlerde uygulanabilir. Ameliyat sırasında patolojik inceleme ve gerekirse ileri tedavi hastayla ameliyat öncesinde konuşulur. Bununla beraber günümüzde radikal orşiektomi(testisin ve eklerinin çıkarılması) halen altın standart tedavidir. Tabii ki en önemli nokta, bu tümörlerde her zaman uzman ve Uroonkoloji alaninda deneyimli bir hekimin kontrolü altında olmaktır.

Sağlıklı günler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir