NE KADAR SU İÇMELİ?

NE KADAR SU İÇMELİ?

Normal bir insanın günlük alması gereken sıvı miktarı pratik bir yöntemle kilosunun 30 ile çarpılması ile hesaplanabilir. Mesela 80 kg olan bir erkek 2400ml günlük sıvı yeterlidir. Tabii ki terleme miktarı, havanın sıcak olması, eksersiz ve kişisel özellikler bu miktar üstünde yüzde 10-20 arasında değişiklikler yaratabilir. Ben pratikte hastalarıma miktarı takip edemedikleri zaman idrar renginden takip yapmalarını öneriyorum. İdrarın ideal rengi açık sarı olmalıdır. İdrar rengini koyu sarı görürseniz, az su içmişsiniz demektir ve lütfen mutfağa gidin ve 1-2 bardak su için. Bunun aksine, idrar rengi bembeyaz ise fazla sıvı almışsınız demektir ve 2-3 saat sıvı almayın.

Hastamızın durumuna geri dönersek, bütün bu tespitlerden sonra hastamızdaki sorunun sıvı yüklenmesi olduğunu ve sıvı kısıtlaması yöntemiyle tedavinin mümkün olduğunu söyledim. Hastamız sadece kısıtlama yapacağımı duyduğum zaman bir miktar şüpheye kapıldı ve yeterli olup olamayacağını sordu. Bu soru üstüne ben yüksek ihtimal başarılı olacağımızı zaman içinde tekrar konuşmamız gerektiğini anlattım.

Gerçekten de bir ay içinde hastamız tamamen normale döndü. İlk birkaç haftada kolanın içindeki bağımlılık yapan bazı maddelerin yoksunluğu nedeniyle baş ağrısı çeker hastamız, kademeli sıvı kısıtlaması ile şu anda gayet mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmekte.