ERKEN BOŞALMA(PREMATUR EJEKULASYON) NEDİR?

ERKEN BOŞALMA(PREMATUR EJEKULASYON) NEDİR?

Erken boşalma cinsel birleşme sırasında boşalmayı kontrol edememe ve orgazm olmadan önce kısa bir sürede boşalmayı temsil eder. Bu konu ile ilgili kariyerim boyunca bana en çok sorulan sorular “ ideal boşalma süresi kaç dakika olmalı?” ve “Boşalma süresi kaç dakikanın altında olursa erken boşalma denir?” olmuştur.
Erken boşalma tanımında literatürde en çok kullanılan zaman sınırı bir dakika altında olması olarak tarif edilir. Bazı kaynaklarda ise net bir süre verilmez ve kişinin ve cinsel partnerini tatmin olamayacağı kadar kısa süre olarak tarif edilir. Bu tanım çok daha uygundur kanımca. Cinsel birlikteliğin kalitesini ciddi oranda etkileyecek süre kısalması erken boşalma olarak tarif edilmelidir. Bu kimi çift için 1 dakika olabilir, kimisi için çok daha uzun bir süre.

Erkeklerin büyük bir kısmında boşalma(ejakülasyon), vajinaya girişten(penetrasyon) sonra 2 dakika içinde gerçekleşmektedir. Tedavi gerektiren erken boşalma(prematür ejakülasyon) için illa ki bir süre ve tanım vermemi isterseniz 60 saniyeden kısa olması veya penetrasyondan sonra 20 gidiş-gelişten daha kısa bir sürede veya penetrasyon olmadan ejakülasyon olması olarak tanımlanabileceğini söyleyebilirim. Erken boşalma genelde genç erkeklerde ve/veya sıklıkla yeni bir cinsel partner olduğunda görülür ve çoğunlukla geçici bir durumdur. Anksiyete ve panik atak bozukluğu olan kişilerde daha sık görülür.

Hangi tip erken boşalma nasıl önlenir?

İki tip erken boşalma vardır. İlk tipi olan “primer erken boşalma” yani ergenlikten itibaren olan ve ömür boyu devam eden erken boşalma tipi yapısal yatkınlık olarak kabul edilebilir ve tedavisi zordur. Zira fizyolojik bir problem olarak serotonin maddesinde ve iletiminde sorun gözlenir ve tedivisinde bu moleküle yönelik dapoksetin benzeri ilaçlar kullanmak ve davranışsal tedavi önermek gerekir.
Sonradan gelişen yani “ikincil-sekonder erken boşalma” tipinde hastaların bir kısmında, testosteron problemleri veya tiroid bezinin çalışmasında bozulma gibi düzeltilebilen hormonal problemleri saptarız. Bu problemlerin ilaçla tedavisi mümkündür ve bu grup hastalarımız tedavi sonrası erken boşalma belasından kurtulabilir. Bu nedenle sonradan böyle bir problem gelişen hastalar vakit geçirmeden ve kendi kendilerine tedaviler uygulamadan önce doktora başvurmalıdırlar.

Hormonal problemi olmayan ikincil-sekonder erken boşalma problemlerinde ise olguların çoğu psikolojik veya partner ile olan uyumsuzluğa bağlıdır ve tedavisinde hastalarımı genelde cinsel terapi uzmanlarına yönlendirmem gerekir. Erken boşalma tedavisinde davranışsal teknikler, lokal kremler(anestetik etkili), kondom(prezervatif) kullanımı, ilaç tedavileri ve gerekirse psikolojik danışmanlık kullanılır. Vakaların çoğunda davranışsal teknikler ve ilaçlar ile ciddi başarılı sonuçlar alınabilir.

Erken boşalma erkeklerin en sık karşılaştığı cinsel fonksiyon bozukluğudur!
Erken boşalma erkeklerin en sık karşılaştığı cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erkeklerin 100’de 40 kadarı hayatlarında bir süre erken boşalma sorunu yaşarlar. Nadiren veya anektodal olan ve kısa sürede kendiliğinden düzelen erken boşalma vakalarından hiç bahsetmiyoruz bile. 1940’larda yapılan bir araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm yetişkin erkeklerin yüzde 25inin penetrasyondan sonraki iki dakika içinde boşaldığını göstermiştir.

Erken boşalma sorunu ile yaşayanlar! Özgüven problemi

Erken boşalma birçok ülkede en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bununla birlikte, erkekler ereksiyon problemi sorunlarına nazaran daha az sıklıkla doktora başvurur. Çok fazla erkek bunu bir sorun olarak görmez ya da sorun olarak görse bile bunu partnerine hatta kendine bile itiraf edemez.

Daha da ileri giderek, azımsanmayacak sayıda erkek erken boşalma hayatlarının rutin bir parçası olmuştur ve görmezden gelinir. Aslında bu durum uzun süreler devam ettiği için derinlerde ciddi bir özgüven problemi ve partnerin de dahil olduğu psikolojik bir etki yaratır ki bu durum erkeğin ilişkisinde ve hatta toplum içindeki duruşunu bile etkiler. Erken boşalma sorunu nedeni ile gelen hastalarımda çok fazla gözlediğim özgüven problemi yıllardır devam eden sorunu çözmemizle beraber hem duygusal ilişkilerde hem de sosyal hayatta özgüveni tavan yapmış bambaşka bir erkek yaratır.

Erken boşalma ve kadın bakış açısı
Erken boşalma problemi erkeklerin konuşmaktan kaçındıkları ve performans problemi yaratan ve hatta ilerleyen dönede özgüven problemine bile dönüşebilen bir problemdir. Erkekler korkudan eşleri ve partnerleriyle bu durumu konuşmaktan çekinirler zira bu bile yetersiz hissetmelerine ve özgüven problemine olumsuz bir katkı yapabilir diye düşünürler. Gerçekte durum genelde tam tersidir! Zira kadınların çoğu erkeğin erken boşalmasını bir sağlık problemi olarak görür ve partnerine yardımcı olmak için elinden geleni yapmak istemektedir. Erkekler ise bunu çoğunlukla bilmez ve açılamaz. Belki erkek konuşsa çözüm daha kolay olacak ama biliyorsunuz “erkekler konuşmaz”! Burada kadınlara bir görev düşüyor. Eşleriniz ile konuşun lütfen ve erken boşalmanın tedavi edilebilir problem olduğunu söyleyin ve onun yanında olacağınızı açıkça söyleyin. İnanın denemeye değer. Zira partnerlerin beraber tedaviye gelmesi tedavi başarısını artırmakta çünkü tedavide cinsellik sırasında partnerin de katkısı olacak yöntemler önerebiliriz.

Penis uyarılması sünnet olanlarda olmayanlara göre daha mı fazladır?
Bu tartışmalı bir konu olmakla beraber doğruluk payı olabilir. Tabii cinsel uyarılmanın birçok faktöre bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Kişinin içinde bulunduğun ortam ve psikolojisi, partnerin hastalık durumu, kişisel hijyeni, partnerler arasındaki uyum, genel sağlık parametreleri gibi birçok durum uyarılmayı etkilemektedir.
Anatomik olarak penis baş ve gövde olarak iki bölüme ayrılır.

Sünnet olmamış erkeklerde penis başı sünnet derisi altında gizlenmiş olarak bulunur. Sünnet olmayan erkekte penis başı görünmez ve sertleşme sırasında ortaya çıkar. Sünnet olmuş erkeklerde ise sertleşmeden bağımsız penis başı gizli değildir ve görünür. Gerçekte penis ciddi bir sinir ağı içerir ve hemen tüm bölgeleri çok duyarlı olarak gözlenir fakat bunlar içinde en hassas yapı frenulum adı verilen penis başının hemen altındaki yapı olarak bilinir. Frenulumda çok ciddi bir sinir demeti bulunur ve en çok cinsel uyarılma olan bölgedir. Bu nedenle, sünnet olan erkeklerin frenulum bölgesi sünnet sonrası sünnet olmamış erkeklerden farklı olarak ortaya çıktığı için daha çabuk uyarıldıkları ve bu nedenle erken boşalma problemi yaşadıkları hipotezi ortaya atılmıştır. Gerçekten de bu hassas surum sünnet olan kişilerde sünnet olmayan kişilere göre erken boşalma probleminin daha fazla olabileceğini düşünülmektedir.

Sünnet erken boşalmaya mı sebep olur?
Sünnetin erken boşalmaya sebep olduğuna dair net bir çalışma yoktur. Bununla beraber birçok çalışmada sünnetin yaygın olarak kullanıldığı coğrafyalarda erken boşalma oranlarının diğer bölgelere göre 100’de 10 ila 20 daha fazla olduğu bildirilmiştir. Sünnet sonrası duyu hassasiyetinin artması ve uyarılmanın daha çabuk olması gibi teorilerle bu durum açıklanabilir. Ayrıca sosyal açıdan daha kapalı toplumlarda cinselliğin tabu olduğu coğrafyalarda erken boşalma oranın bir miktar daha fazla oldu söylenebilir. Bu da yukarıda söylediğimiz erken boşalma için psikolojik nedenleri önemine bir kez daha vurgu yapmaktadır.

Erken boşalma sebepleri nelerdir?
Hormonal problemler
Prostatit gibi iltihabi durumlar
Ereksiyon problemlerine bağlı (ikincil)gelişen
Stres
Depresyon
Performans anksiyetesi
Panik atak ve anksiyete gibi psikolojik diğer problemler
İlişki problemleri

Erken boşalmanın davranışsal tedavi teknikleri:
İlişkiden 1 saat önce mastürbasyon
Vücut pozisyonunun ejekulasyon kaslarını uyarmayacak şekilde tutulması
Mola verme(Çay molası)
Dikkati başka konular üzerinde yoğunlaştırma, Ağrılı uyaranlar(yumurtalık, bacak sıkma)
Pelvik(Kalça – kas eksersizleri, Kegel)
Boşalma hissi geldiğinde sık bırak yöntemi