HIFU PROSTAT KANSERİNDE AMELİYATSIZ TEDAVİ

HIFU PROSTAT KANSERİNDE AMELİYATSIZ TEDAVİ

Canlı ultrason görüntüsü kılavuzu eşliğinde, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason enerjisi kullanılarak prostat kanserinin tedavisini amaçlayan non invaziv cerrahi ablasyon yöntemidir.

Yüksek yoğunluklu ultrason enerjisi, prostatta MRG ile belirlenmiş kanser odaklarına rektal duvar yoluyla iletilerek, kanserli bölgenin yok edilmesi amaçlanır.

Yüksek yoğunluklu ultrason ses dalgaları hedeflenen prostat dokusunun sıcaklığını süratle arttırarak kanserli lezyonları yok ederken çevre dokulara zarar vermeden tedavi sağlar.

Avantajları:
– Noninvaziv, kansız işlem
– Kişiselleştirilebilir, özelleştirilebilir enerji atımları
– Minimum hastane kalış süresi
– Radyasyonsuz tedavi
– Düşük yan etki

FOKAL TEDAVİ (HIFU), AMELİYATA-RADİKAL PROSTATEKTOMİYE
BİR ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

Londra’da “Imperial College, Department of Surgery and Cancer”de prostat kanseri konusunda dünyanın en önde gelen otoritesi olan Profesor Hashim Ahmed, başkanlığında yapılan bir çalışmada fokal tedavi (FT) etkinliğinin, radikal prostatektomi (RP) hastalarıyla karşılaştırılması amaçlandı.

Bu karşılaştırma prostat kanseri tedavisinde HIFU tedavinin, radikal prostatektomiye eşdeğer etkinliği olduğunu gösterdi. HIFU hastalarının hastanede sadece bir kaç saat kalmaları ve ameliyathanede bu işlem için çok az sayıda personele ihtiyaç duyulması, onu özellikle bu Covid pandemisi sırasında bir tedavi alternatifi yapıyordu.

Hashim devam ederek, fokal tedavinin, uygun hata seçimi ile tedaviden sonra 8 yıldan daha uzun bir sürede radikal prostatektomi hastalarındakine benzer şekilde, kanser kontrolü sağladığını gösterdiğini söyledi, fokal tedavide, idrar damlaması ve cinsel problemlerin daha az görülmesinin de büyük bir avantaj olduğu belirtti. Fokal tedavinin her hasta için uygun olmasa da, uygun olan binlerce hastaya Fokal tedavi ve avantajlarının anlatılması gerektiğini anlattı.

Ameliyathanede, anestezi altında yapılan HIFU tedavisinden sonra hasta bir gece hastanede kalıp, ertesi gün evine gidebiliyor