BABA OLMA ŞANSINI ARTIRAN BESİNLER

BABA OLMA ŞANSINI ARTIRAN BESİNLER

Çikolatadan keçiboynuzuna, Sarımsaktan çileğe…
Baba olmak hiç kuşkusuz hemen her erkeğin isteği. Bunun için de sağlıklı ve kaliteli sperm olmazsa olmaz şart. Bazen bu bile yetmez zira çocuk yapmak kadın ve erkeğin yumurtalarının uygun bir şekilde birleşmesi ve embryo oluşturması ile olmakta. Ancak günümüzde değişen çevre şartları, beslenme alışkanlıkları, hayat tarzı ve sosyal koşullar nedeniyle sperm kalitesinde bozukluklar yaşanabiliyor.

 

Kısırlık, üreme çağındaki 6 çiftten birinde görülen önemli bir sorun. Sperm kalitesindeki problemler ise bunların %25inden sorumlu olduğunu vurgulamak isterim!
Çalışmalar gösteriyor ki eksersiz, stresten arınma-meditasyon ve Akdeniz tip diyet gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak komple bir sağlıklı yaşam alışkanlığı sperm kalitesini artırmakta.
Spermin hem kalitesini hem de sayısını artırmak için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmek gerek! “Omega-3; vitamin E, vitamin C, karoten, selenyum, çinko ve likopen gibi antioksidan maddeler; vitamin D and folik asit gibi vitaminler ve doymamış ve trans yağ asitleri içeren gıdaların olumlu etkileri bilinmekte. Bu maddeleri içeren balık ve deniz mahsülleri, çeşitli sebze ve meyveler ve tahıllar, az yağlı süt ve kümes hayvanı ürünlerinin sperm parametrelerini artırdığı gözlenmiş. Sperm kalite ve sayısını azalttığı düşünülen gıdalar ise işlenmiş et ve gıdalar, soya, patates, yağlı süt ürünleri, yağlı peynir, kahve, alkol, hazır gıdalar ve içecekler olarak sıralanabilir.

Yüksek miktarda alkol veya kahve tüketen, kırmızı eti çok yiyen erkeklerin eşlerinde hamilelik oranları da düşük olabilmekte. Yapılan çalışmalara göre; sağlıklı ve dengeli beslenerek sperm kalitesini artırmak ve belki de hamile kalma şansını yükseltmek mümkün olabiliyor.

Balık
Omega 3’ün sperm kalitesini arttırmada ve gebelik üstündeki olumlu etkileri son yıllardaki bilimsel çalışmalar ile ispatlandı. Somon, sardalya ve hamsi gibi yüksek omega 3 içeren balıkları sofranızda haftada 2 kez mutlaka bulundurmanızı öneririm!

Deniz mahsülleri
Deniz mahsülleri(midye, istridye vb) yüksek oranda çinko içerir. Pandemi döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini duyduğumuz Çinko sperm üretimini ve testosteron düzeyini artırmaya da sebep olur. Deniz mahsülleri(midye, istridye vb) aynı zamanda D, C, B12 vitamini ve demir, bakır ve selenyum gibi sperm parametrelerini olumlu etkileyen bir çok madde açısından da zengin. Bu tür gıdaları sofranızda daha sık bulundurmanızı öneririm.

Domates
Mevsiminde ve doğal olarak tüketilen domatesin sperm sayı ve kalitesini %70 kadar artırdığı bilinmekte. Bunu sağlayan içeriği ise aynı zamanda prostat kanserine karşı koruyucu etkisi de bilinen likopen adlı madde. Mevsiminde tüketilen domates gerçekten çok faydalı olacaktır. Özellike salça ve pişmiş domates bu bakımdan çok daha faydalı!

Yumurta
Günde 1 ya da 2 yumurtanın sperm kalitesine olumlu katkıları bilinmekte. Kolin, inositol, A ve E vitamini bakımından zengin olan yumurta amino asit, yani protein değeri açısından da en iyi besinlerden biri. Ayrıca Yumurtalarınızı kaynatarak tüketmek, amino asitler gibi besin maddelerin daha kolay emilmesine yardımcı olur.

Çikolata
Çoğumuz çikolataya bayılıyoruz değil mi? Özellikle bitter çikolatanın meni(ejakülat) hacmini artırdığı ve sperm kalitesine ve sayısına olumlu etkileri kanıtlanmış. Bu etkilerinin sebebi içeriğindeki yüksek orandaki kakao ve faydalı mineraller.(bakır, selenyum, çinko, potasyum vb) Makul miktarda çikolata hem moralinizi ve hem de sperm kalitenizi yükseltir!

Kuruyemişler
Fındık, badem ve ceviz gibi yüksek omega 3 içeren kuruyemişlerin makul miktarda tüketilmesi sperm kalitesini artırır. Burada dikkat etmemiz gereken fazla tüketilen kuruyemişin yüksek oranda yağ ve tuz içerdiği için zararlı olabileceğini unutmamak.

Keçiboynuzu
Erkek kısırlığında en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biridir. Çinko vb. mineral zengini keçiboynuzu antioksidan özelliğinin yanı sıra sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminleri içermekte. Keçiboynuzu benim de hastalarıma mutlak suretle önerdiğim gıdalardan. Tavisye edilir!

Meyveler
Çilek, Yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler sperm kalite ve hareketini artıran C vitamininden zengin meyveler. C vitamini aynı zamanda, sperm üretmek için gerekli olan amino asitlerin yapı taşı olarak bilinir. Bu tür meyveleri alışveriş listenize mutlaka ekleyiniz.
Ayrıca narenciye,brokoli, havuç ve muzu da unutmayın!

Kırmızı et
Sperm parametreleri açısından tartışmalı bir konu. Kırmızı ette çokça olan L-karnitin, sperm kalitesi açısından önemlidir. Bununla beraber makul miktarda faydalı olan kırmızı et miktar arttıkça zararlı etkiler de gösterebilmektedir. Bizim gibi kırmızı eti çok tüketen toplumlarda da dikkatle önerilmesi gereken gıdalardan. Ben kendi hastalarıma haftada 2-3 makul miktarda tüketmelerini önermekteyim.

Sarımsak
Akdeniz tipi Doğal beslenmenin parçası olan sarımsak, aynı zamanda alisin ve selenyum içeriği ile sperm hareketini artırmada faydalı olur! Diğer mucizevi etkilerini de düşünürsek mutlaka haftada 2-3 kez kullanmak gerekir! Partnerler ağız kokusu açısından çekinmek yerine beraber aynı zamanlarda tüksetirlerse problem olmayacaktır!

Süt ve süt ürünleri
Az yağlı süt ve ürünlerinin sperm kalitesini artırdığı, yağlı süt ve süt ürünlerinin ise ters etki yaptığı bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır!

Su
Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı su aynı zamanda sperm miktarını artırmaktadır. Aman dikkat! Fizik ölçülerinize göre ortalama 1,5-2lt/günlük su tüketimi çok önemli. Kişinin sıvı ihtiyacını hesaplamanın pratik yolu kilosunu 30 ile çarpmak ile olur. Örneğin 70 kg senin 30*70=2100 cc günlük ortalama sıvı ihtiyacınızı gösterir!

Sperm, sigara ve alkol
Sigara ve alkolden de kesinlikle uzak durun. Hastalarıma hep söylediğim gibi; çocuk hayatta yaptığımız en önemli projelerden biri belki de birincisi Hayatta çalışıp didiniyoruz. Ne için? Ev veya araba almak için birikim yapıyoruz. Ne için? Hemen her şey çocuklar için. Konu çocuk yapmaya gelince hayatımızda bir çok konu için gösterdiğimiz özenin yarısını bile göstermiyoruz. Baba adayları şöyle düşünmeli: Sperm çocuklarımızın temel yapı taşı. Neden kalitesini sigara ve yüksek alkol veya kötü beslenme ile bozalım…

-Günde 1,5-2 lt su içmek sperm miktarı artırmak için hayati öneme sahip.
-Düzenli eksersiz ve Günde 10000 bin adım yürüyüş yapmak sperm sayı ve kalitesini artırmada ve hormonları düzenlemede çok önemli.
-Akdeniz tipi diyet gibi sağlıklı beslenme tipleri sperm kalitesini artırabilir ve dolayısı ile hamilelik ihtimalini yükseltebilir.