PENİS UCUNDAN (ÜRETRAL) AKINTIM VAR, NE YAPMALIYIM?

PENİS UCUNDAN (ÜRETRAL) AKINTIM VAR, NE YAPMALIYIM?

Erkeklerin karanlık dünyasına hoş geldiniz! Bir erkek için en sevimsiz durumlardan biridir penis ucundan gelen akıntı. Çoğu kişi bunun bir cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunu bilir ama hemen doktora gitmeyi ihmal eder. Bir nevi inkar süreci yaşar. Bana geç başvuran hastalarımdan “Aslında üşüttüm, geçer diye bekledim”, “Geçen gün ilişki sırasında zorlamıştım”, “Pis bir tuvalet kullanmıştım” gibi argümanları muayenehanemde çok sık duymuşumdur.

Tabii ki gerçekte, penis ucundan akıntı gelmesi cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülen bulgusu. Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen tıp dilinde üretrit (üretra-idrar yolu iltihabı) olarak tanımlan bu hastalık cinsel yolla bulaşan mikropların yarattığı bir enfeksiyonu tanımlar. Akıntı şeffaf ve renksiz olabileceği gibi sarı bir koyu kıvamlı bir sıvı şeklinde de olabilir. Akıntısı olan bir kişinin aynı zamanda peniste ağrı, sızlama, idrar ile ilgili problemler(yanma vb), testislere vuran ağrı ve ısı artışı, ve ilerleyen dönemde hastalığın vücuda yayılması ile kemik ve eklem ağrıları, gözde hassasiyet gibi şikayetler gelişebilir.

Penis ucundan akıntı acil bir durumdur! İhmal eden pişman olur!

Bu hastaların en sık yaptığı hata kendi tedavilerini evde buldukları ilaçlarla, bir arkadaşının daha önceki deneyimlerinden faydalanarak aldığı antibiyotiklerle veya eczaneden kendi temin ettikleri ilaçlarla yapmaya çalışmalarıdır. Bu kabul edilemez bir hatadır. Zira bu davranış şekli, hastaların bazen onarılmaz kötü sonuçlarla karşımıza gelmesine sebep olabilir. Penis ucundan akıntı gelen bir kişi acilen doktora başvurmalıdır.

Doktor başvurularında muayene ve penis ucundan(üretra) sürüntü ile örnek alınması çok önemlidir. Bu sonuçlar çıkana kadar hastaya ampirik antibiyotik tedavisi başlanır. Sürüntü sonuçlarının bir kaç gün içinde çıkması sonrası hangi tip bir mikrop ile hastalık geliştiği ve verilen antibiyotik tedavisinin uygunluğu tekrar değerlendirilmelidir. Gerekirse tedavi değiştirilebilir veya yeni ilaçlar eklenebilir. Hastanın eşi veya cinsel partneri mutlaka tedavi edilmelidir. Cinsel partner veya eş tedavi ihmal edilirse hastalığın tekrar etmesi ve kişinin eşine partnerine bulaşarak bir kısır döngü şeklinde tekrar tekrar ataklar şeklinde geri gelmesi kaçınılmazdır.
Penis ucundan akıntı gelmesi ile karakterize üretrit veya halk arasındaki adıyla “bel soğukluğu” tedavi edilmez veya yanlış ve eksik tedavi olursa ileride kronik prostatit gibi tedavisi çok daha güç ve bazen imkansız ve hastayı ciddi oranda etkileyen problemler yaratabilir.

Kan yoluyla saptanabilen ve özellikle cinsel yolla da bulaşabilen hepatit hastalığı çok önemli ve ihmal edildiğini sıklıkla gözlediğim bir hastalık. Şüpheli cinsel ilişkisi olan tüm erkekler hepatit B ve C testini yaptırmalıdır. Cinsel yolla bulaşabilen diğer bir hastalık ise HIV virüsünün sebep olduğu AIDS hastalığı. Tüm bu testlerin hangi durumlarda ve hangi zaman aralığında yapılması gerektiğini doktorunuza danışınız. Zira şüpheli ilişki sonrası bu testler hemen sonuç vermemekte bazı durumlarda haftalarca beklemek gerekmektedir. Bu bekleme sürecinde ne gibi tedbirler alınacağı ve partner ile ilişkinin nasıl olacağı gibi sorular doktor tarafından cevaplanmalıdır.

Cinsel organ etrafında oluşan (Genital) siğil nedir?
Erkek ve kadınlar için Dünya çapında ve sosyal olarak çok büyük bir problemden bahsedeceğim. Genital siğiller! Evlilikleri ve ilişkileri derinden sarsan etkileri olan bir sağlık problemi olduğunu söylemem yanlış olmaz. Zira genital siğiller, çoğunlukla cinsel ilişki bulaşırlar ve bu durum ilişkileri olumsuz etkileyen güven bunalımı yaratıp, şüpheleri gündeme getirir ve ayrılığa kadar giden sürecin başlangıcı olabilir. Bu nedenle doğru bilgilenme çok önemli! Tabii bir de siğillere sebep olan virüsün uzun dönemde kanser yapıcı etkisini de ayrı ve büyük bir sorun olarak hekimlik pratiğimde gözlemlediğimi belirtmeliyim.

Genital siğiller, penis, torbalar, kasık, bölgesi ve bacak arası veya anüste bir ya da daha çok sayda ortaya çıkabilir. Tek tek veya grup halinde, ciltten yüksek, yassı veya karnabahar biçimli olabilir. Genellikle acıma hissi yaratmaz. Siğili olan bir kişiyle cinsel temas sonrasında, haftalar ya da aylar içerisinde ortaya çıkabilir. Dikkat!