İDRARIMI YAPARKEN YANMA, KAŞINMA, SIZLAMA OLUYOR? NEDEN OLUR? NE YAPMALIYIM?

İDRARIMI YAPARKEN YANMA, KAŞINMA, SIZLAMA OLUYOR? NEDEN OLUR? NE YAPMALIYIM?

Her üç kadından birinde görülen sistit idrar yaparken yanma şikayetini sıklıkla yaratmaktadır. Bununla beraber erkeklerde bu şikayet çok daha nadir görülür. Bir çok erkek böyle bir durumla karşılaştığı zaman ne yapacağını bilemez. Biz doktorlar idrar yaparken yanma ve sızlama şikayetini ‘dizüri’ olarak tanımlarız. Dizüri, idrar yolunda oluşan enfeksiyon ve buna bağlı inflamasyona ikincil ortaya çıkan ağrılı idrar yapma olarak tanımlanır. Yanma hissi mesane bölgesinden daha çok penisin iç kısmında bulunan idrar yolunda(üretra) veya idrarın çıktığı penis ucunda hissedilir.

İdrarın başlangıcında bir yanma oluyorsa bu penis içindeki idrar yolunda bir probleme işaret eder. Örneğin bel soğukluğu benzeri cinsel yolla bulaşan üretrit ve benzeri hastalıklar buna sebep olabilir.

Eğer yanma ve sızlama hissiniz daha çok idrarın sonuna doğru oluşuyorsa mesane veya prostat kaynakları bir enfeksiyon olma ihtimali daha yüksektir.

İdrarda yanma hissi çok yüksek ihtimal enfeksiyonlardan sonra oluşmakla beraber nadiren iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanserinde, idrar yolunda oluşan kist ve kesecikler nedeniyle, Multipl Skleroz gibi nörolojik hastalıklarda ve herpes gibi enfeksiyonlarda da görülebilir.