PENİS KIRILMASI(FRAKTÜR)

PENİS KIRILMASI(FRAKTÜR)

Penis, ereksiyon olmamış hali ile her ne kadar bir sünger gibi olsa da, ereksiyon haline geçince duygusallaşır ve kırılamaz olmaktan çıkar. Şaka bir yana eğer ereksiyon halindeyken penisi aşırı miktarda zorlarsanız, zarlarda yırtılma ve sonrasında penisin bükülmesi ve kanama ile karakterli penis kırılması olayı ile karşı karşıya kalabilirisiniz!

Bu durum, en sık şiddetli seks sırasında ortaya çıkar. Bununla beraber ereksiyon halinde yataktan düşen erkeklerin başına geldiği sıklıkla hastalarım tarafından da iddia edilse de hem mantık olarak hem de biyolojik olarak çok da olası bir durum değildir.

Gerçekte penisi büken penis kırılması olayı, aslında kanla dolduğunda sertleşen doku olan süngerimsi tüpün(korpus kavernosum) zorlanma sonucu dış zarının yırtılması ve kanın cilt altına kaçması ile oluşur. Hastalarım tipik olarak kırılma anına bir patlama veya çatlama sesi, yoğun ağrı, şişme ve peniste ereksiyon kaybı ve gevşeklik eşlik eder. Meslek hayatımda ben çok görmeme rağmen, penis kırılması gerçekte –neyse ki- nadir bir durumdur ve acil cerrahi tedavi ile çoğunlukla tam düzelme olur. Ereksiyon fonksiyonu da sıklıkla geri gelir. En kritik mesaj ise ne kadar erken doktora gelinirse tedavi başarısı o kadar yüksektir! Penis kırılması ihmale gelmez, ihmal edilirse kalıcı hasar bırakabilir!