PENİS EĞRİLİĞİ- PEYRONİE HASTALIĞI NEDİR?

PENİS EĞRİLİĞİ- PEYRONİE HASTALIĞI NEDİR?

Fransız berber-cerrah, Francois Gigot De La Peyronie tarafından 1743 de tanımlanan ve bu tarihten sonra da Peyronie Hastalığı olarak bilinen bu hastalık penis içindeki ereksiyondan sorumlu süngerimsi tüp olan korpus kavenosumu çevreleyen zar (tunika albuginea) üzerinde kollajen birikmine bağlı olarak oluşan sert şişlikler ve bunların oluşturduğu penisteki anormal açılanma olarak ifade edilir.

Penis eğriliği gelişen erkekler: Doktora başvurmak için 6 aydan fazla gecikme olursa ereksiyon kaybına hazır olun!

Penisin iç zarı (Tunika albuginea) üzerinde oluşan sert şişlikler Peyronie plağı olarak da bilinir. Peyronie plağının boyutlarına ve oluşum süresine bağlı olarak Peyronie Hastalığında meydana gelen en tipik yakınmalar, peniste anormal açılanma ve bükülme ve ereksiyon sırasında peniste oluşan ağrı olarak göze çarpar. Hastalığın süresi uzadıkça ve özellikle 6 ayı geçtikçe penisin zarında (tunika albugineanın) anatomik yapısında ciddi ve geri dönüşsüz değişiklikler meydana gelir.

6 ay çok kritik bir zamandır, özellikle erken teşhis ve tedavi için! Zira 6 aydan geç gelen hastalar ilaç tedavisi ile tedavi olma şanslarını kaybederler ve mecburen en önemli organları olan penist için ameliyat olmak ve zorunda kalırlar. Zira penisin dış zarı(tunika albuginea) 6 aydan sonra elastikiyetini ve ereksiyonda görevli damarları sıkıştırma ve kanın peniste hapsolmasını sağlama fonksiyonunu yitirir. Bu fonksiyon kaybı da sonuçta penis eğriliğinin yanında daha ciddi bir problem olan ereksiyon fonksiyon kaybına sebep olur. Yani eğrilik için doktora başvurmakta geç kalınırsa ereksiyon da kaybedilebilir! Çalışmaların bir çoğu göstermiştir ki birçok hasta-psikolojik ve toplumsal, sosyal nedenlerle doktora başvurmaz. Tedavisinin özellikle erken dönemde mümkün olduğunu bilseler bir çoğu koşarak bana gelecekler aslında!

Halen bu hastalık ile ilgili yayınlanmış 2 önemli çalışma göze çarpmaktadır. Bunlardan biri ABD de yapılmış ve yılda yaklaşık 32000 yeni olgunun bu hastalıkla karşılaşacağı tahmin edilmiştir. Peyronie Hastalığı en sık 40-70 yaşlarda ve özellikle 50’li yaşlardan sonra görülür.
Almanya da yapılan diğer çalışmada daha sık görüldüğü bildirilmiştir. Acaba bu Alman toplumuna özgü bir durum mu? Mümkündür! (Sıklık-prevalans Almanya:%3.2 ABD:%0,39).
Peyronie hastalığı özellikle yüksek kolesterol, şeker-diyabet hastalarında ve hipertansiyon ve beta bloker ilaç tedavisi alan erkeklerd daha sık olarak saptanır. Bununla beraber, penise uygulanan işlemlerde, sonda takılması ve kamera ile yapılan taş ameliyatlarında, prostat lazer ameliyatlarından sonra nadiren de olsa eğrilik yani peyronie hastalığı gözlenebilir. Peyronie hastalığının nasıl oluştuğuna dair en çok kabul gören teori ise yıllar içinde cinsel ilişkilere ve pozisyonlara bağlı tekrarlayan ve aynı yönde olan zorlanma ve mikrotravmalar ve bunlara bağlı oluşmuş açılanma ve zardaki nodül benzeri şişlikler olarak düşünülmekte! Ben de bu fikre katılmaktayım!

Peyronie hastalığı penisin eğrili ile gidem iyi huylu bir hastalığıdır. Peniste plak oluşumu görülür. Hipertansiyon, diyabet ve Dupuytren, Leddehose ve Paget hastalığı gibi romatizmal hastalıklar ile birlikte de olabilir.Ağrılı ve ağrısız olarak iki dönemi vardır. Cinsel fonksiyonlarda bozukluk yapabilir. Kesin çözümü cerrahi tedavidir. Fakat özellikle erken dönemde yakalanırsa ilaçla tedavisi mümkündür.

E VİTAMİNİ, POTABA, KOLŞİSİN, TAMOXİFEN, NSAID ilaçlar gibi ağızdan alınan tedaviler ile ilk bir yıllık erken dönemde yakalanırsa %50-75 arasında başarılı olabilir.
Ayrıca plak içine iğne ile yapılan INTRALEZYONEL ENJEKSİYON tedavileri de yine erken dönemde %60-70 civarında başarı gösterebilir.

Tüm bunlara cevap alınamayan durumlarda ameliyat seçenekleri göz önüne alınmalıdır. Eğrilik düzeltici ameliyatlar yapılabileceği gibi, sertleşme problemi olan ileri derece Peyronie hastalarında penis protezi operasyonu da uygulanabilir. Uzman hekimin hasta bazlı değerlendirmesi en önemli husustur.