ERKEK DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

ERKEK DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Doğum kontrolü ne demektir?

Doğum kontrolü kadınların gebe kalmasını önleyen, gebelik olasılığını azaltan ya da
istedikleri zaman çocuk sahibi olmalarına imkân veren çeşitli yöntemlerin tümüne birden verilen addır. Bu yöntemlerden aile planlaması amacıyla hem kadın hem de erkek faydalanabilir. Gebelik ilk insanlardan beri var olduğuna göre doğum kontrol yöntemleri de teorik olarak ilk insanlara kadar dayanmaktadır diyebiliriz. Elimizde belge olmamasına rağmen eski çağlarda geri çekme, emzirme ve sonralarda takvim yönteminin kullanıldığını düşünmek mantıksız olmayacaktır. İlk çağlarda çobanlar hayvanlarının bazı bitkilerle beslendiğinde doğurganlıklarını kaybettiklerini fark etmişler ve bu bitkilerin ve daha sonra bunlardan hazırlanan karışımların doğum kontrolünde kullanılmaya başlandığı söylenmektedir. Bu ve benzeri tarihi doğum kontrol yöntemlerinin günümüzde kullanılan kimyasal-ilaçlar ile olan doğum kontrol yöntemlerinin temeli olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Erkek doğum kontrol hapı kullanabilir mi?

Güncel erkek doğum kontrol yöntemlerini prezervatif, geri çekme, vazektomi (tüp bağlatma) olarak sayabilirim. Kadınlarda ABD’nde onaylı 15 yöntemin yanı sıra erkeklerde sadece prezervatif ve bir cerrahi yöntem olan erkek tüp bağlama yöntemi, vazektomi resmi onaylı yöntemlerdir. Bu iki yönteme son yıllarda kimyasal-ilaçlar ile yapılan hormonal tedavi yöntemler ve bunların sonucu erkek doğum kontrol hapları eklenmek istenmekte.

Erkeklerde kullanılan yöntemlerin benzerleri kadınlarda da bulunur. Bu doğum kontrol yöntemleri arasında vazektomi benzeri tüp bağlatma ve prezervatif benzeri olan kadın tipi bariyer kullanma bulunur. Bununla beraber kadınlar sıklıkla takvim yöntemi, doğum kontrol hapları ve rahim içi araç gibi yöntemler kullanmayı tercih etmekte. Maalesef, doğum kontrol hapları, hormonal dengesizliklere, kilo artışı gibi yan etkileri sebep oldukları için bazı kadınların tercihi olmaz. Yalnızca bu yan etkiler sebebiyle bile birçok kadın erkeklerin kullanacağı doğum kontrol haplarının piyasaya çıkmasını dört gözle beklemektedir.

Ama kadınlara kötü haberlerim var! Maalesef erkek doğum kontrol hapları günümüzde henüz istenilen başarı yakalayamadı! Önümüzdeki 5-10 sene içinde erkek doğum kontrol hapları ile ilgili kadınların merakla beklediği güzel haberleri alacağımızı düşünüyorum.

Erkek doğum kontrol hapları: Önümüzdeki 5-10 yılın devrimi olacak! Erkeklerin en sık kullandığı yöntem olan geri çekme yöntemi tek başına kullanıldığında başarısızlık oranı yaklaşık % 20 gibi yüksek bir değerdir. Yani 5 ilişkiden birinde gebe kalma riski olacaktır ki bu tahmin edersiniz ki ideal doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilemez. İdeal kullanımda yüzde 98 başarı bildirilen prezervatiflerin kullanım problemleri ve hataları nedeni ile pratikte prezervatiflerin gebeliği önlemede başarı oranı % 80 seviyelerine düşmekte. Vazektomi % 1’den daha az başarısızlık oranıyla en güvenilir erkek doğum kontrol yöntemi olarak görülmekte. Fakat geri döndürmemiz zordur ve bu nedenle gelecekte çocuk sahibi olmak isteyebilecek insanlar için uygun bir seçenek değildir. Alternatif erkek doğum kontrol yöntemlerinin ciddi problemleri nedeni ile erkeklerde önümüzdeki yıllarda bir doğum kontrol hapının çıkmasını ve kullanımını çok yüksek ihtimal olarak görmekteyim.