OBEZİTE: BİR ÜROLOJİK HASTALIKTIR! TESTOSTERON DÜŞMANI KİLOLAR!

OBEZİTE: BİR ÜROLOJİK HASTALIKTIR! TESTOSTERON DÜŞMANI KİLOLAR!

Obezite ürolojik bir hastalıktır! Şaşırdınız değil mi? Hiç şaşırmayın! Nedeni ise cçok basit. Erkeklik hormonu olan testosterona en çok zarar veren şey ve en büyük düşmanı fazla kilolar!

Obezite ile ilgilenen doktor arkadaşlarım ile zaman zaman sohbetlerimiz olur. Kilo vermenin en sağlıklı yolları nedir, yeni gelişmeler nelerdir, özellikle son yıllarda diyet teknikleri ve cerrahi yöntemlerdeki gelişmeler hakkında sıklıkla bilgi alırım. Zira obezite gitgide artan bir toplumsal sağlık problemi ve obezite sıklığının artışı ile beraber ürolojik problemler ve özellikle cinsel problemler ve ereksiyon kaybı ciddi oranda artıyor.

Bunun nedeni ise kilo artışı ve sonucunda oluşan obezite sonucu kandaki testosteron düzeyinin azalması. Yüksek vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri olan kişilerde yani obez olan erkeklerde yapılan çalışmalarda hormon(testosteron) düzeyleri obez olmayanlara göre düşük olarak ölçülmüş. Hatta obez olup testosterone tedavisi almak zorunda olan hastalarda dışarıdan ilaç olarak verdiğimiz testosteron çabuk tüketilip atılmakta ve çok da kalıcı olamamakta ve ereksiyon problemi açısından fayda etmemekte.

Eğer bu kilolu kişiler diyet ya da ameliyat (gastrik bypass cerrahisi) ile kilo verirler ise testosteron seviyelerinde artış̧ gözleniyor Geniş hasta serilerini kapsayan bir çalışma göstermiştir ki testosteron düzeyi 239–620 ng/dl arasında değişen obez hasta grubunda diyet ve zayıflama ameliyatı ile testosteron düzeyinde sırasıyla ortalama 121 ve 252 ng/dl seviyesinde artış̧ sağlanmış̧.

Bütün bu çalışmaların sonuçlarını diyetisyen ve obezite ile ilgilenen doktor arkadaşlarımın da bilmesi önemli. Zira obezite tedavisi alan her kişi olası ürolojik problemlerinin çözümü ve sağlıklı bir cinsel hayat için mutlaka bize uğramalı!