GÜNDE 10 BİN ADIM YÜRÜYÜN SAĞLIKLI BİR VÜCUDUNUZ VE SAĞLIKLI BİR CİNSEL HAYATINIZ OLSUN!

GÜNDE 10 BİN ADIM YÜRÜYÜN SAĞLIKLI BİR VÜCUDUNUZ VE SAĞLIKLI BİR CİNSEL HAYATINIZ OLSUN!

Ben 10 yaşımdan beri düzenli spor yapan biriyim. 10 yaşımdan 20 yaşına kadar kulüp ve okul takımlarında basketbol oynadım. Sonrasında da kendi çapımda düzenli olarak(haftada 2-3 kez toplam 4-6 saat) basketbol oynamaya devam ettim. 2017 yılında sakatlanana kadar da düzenli olarak spor yaptım diyebilirim. 2017 sonrası bacağımdaki liflerde oluşan hasar nedeni ile basketbol hayatım sona erdi ve 7-8 ay içinde 10 kilo kadar fazlam oluştu. Beklenen bir gelişme olarak bende de insülin direnci geliştiğini kan tahlillerimde tespit ettim. Bu dönemde fark ettim ki kas gücüm azaldı, hareket isteğim azaldı, uyku kalitem bozuldu.

 

Enerjimin azaldığını hissettim ve buna bağlı libido da azalma tespit ettim. Hem kilo vermek hem de enerjimi yükseltmek için bilimsel çalışmaların da bana söylediği gibi her gün düzenli yürümeye başlama kararı aldım. Basketbol oynamam çok riskli olduğu için başka çarem de yoktu aslında. Günde en az 10bin adım atmam gerektiğini biliyordum! Sporcu kişiliğimle zaman içinde ortalamam çok daha yüksek rakamlara çıktı. Bir kaç ay düzenli yürüyüş sonrası sonuçlar harika idi! Hem kilo verdim ve sağlığıma kavuştum hem de enerjim her anlamda en yüksek seviyeye çıktı! Kan tahlilleri ile metabolizmamdaki bu olumlu değişimi takip etmekteydim.

Düzenli spor yap testosteronun artsın

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki obez ve hareket etmeyen erkeklerde yürüyüş ve orta yoğunlukta egzersiz programı ile testosteron düzeylerinde düzelme sağlanıyor. Obez ve testosteronu düşük olan erkeklerde, ki bu grup en sık gördüğüm hasta grubumdur, haftada 2-3 saat egzersiz ile testosteron düzeylerinde orta dereceli bir artış̧ olduğu gözlenmiş. (22.8 ng/dl-59.4 ng/dl) Daha ağır olan direnç egzersizleri ile de benzer şekilde testosteron düzeylerinde daha yüksek oranda artış̧ oluştuğu belirtilmiştir. Bu ve benzer çalışmalar düzenli egzersizin seviyesine göre hormonların da olumlu bir artış gösterdiğini saptamışlar.

 

 Bana ereksiyon problemi ile gelen hastalarımda veya ereksiyon kalitesini nasıl artıracağını soran kişilerde ilk basamakta düzenli yürüyüş ve egzersiz, düzenli ve kaliteli beslenme ve kilo verme olmazsa olmazdır.

Aslında bilimsel çalışmalar gösteriyor ki düzenli yürüyüş hem bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, hem kanserden koruyor, hem kalp damar sistemini güçlendiriyor ve kalp krizinden koruyor hem de penisi koruyor. Bunun nedeni aslında çok açık. Yürüdükçe kalbiniz daha çok çalışıp kan dolaşımını hızlandırıyor ve tüm organlara daha etkili kan pompalıyor ve damarlarınız da bu şekilde daha çok çalışıp sağlıklı oluyor. Ayrıca yürüdükçe bağırsaklarımız da çalışır. Biz ameliyatlarımız sonrası gaz çıkaramayan hastaları yürütürüz ki bağırsaklar çalışsın. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, biz yürüdükçe barsak sistemimiz çalışıp mikrobiata yani faydalı bakterilerin size koruyucu özelliği artıyor. Tabii yürüdükçe kilo da verdiğiniz için kolesterol yüksekliği, insülin direnci ve şeker problemi ve hipertansiyon azalıyor ve penis için gerekli kan akımı artıyor ve ereksiyon problemi ortadan kalkıyor. Her şey bu kadar basit aslında!