Ereksiyon – cinsel fonksiyon bozuklarının tedavisi

Tarafından gönderildi: saadettineskicorapci Yorumlar: 0

Ereksiyon hapları nasıl etki eder? Hapı yutar yutmaz ereksiyon olur mu?
Ereksiyon probleminde 2021 itibarı ile tıbbi tedavide ilk seçenek ağızdan alınan bu tür haplar olmalıdır. Bu ilaçlar(mavi ilaç ve diğerleri) penis damarlarını açarak içine kan dolmasını ve bu sayede ereksiyon kalitesini artırmayı hedefler. Bu haplar damarları nasıl açar? Damar çeperlerinde bulunan Fosfodiesteraz tip 5(PDE5) dediğimiz bir kapıyı(reseptör) kapatarak düz kas hücrelerini gevşetir ve bu sayede penis içindeki damarlarda genişleme yapar. Tabii bu etkinin başlaması için, cinsel aktivitenin başlaması veya en azından zihinde oluşması gerekir. Cinsel uyarılma olmadan bu grup ilaç durduk yere ereksiyon yapmaz. Korkmayın ilacı alınca tüm gün ereksiyon ile dolaşmazsınız!Bu ilaçlar cinsel uyarı ile ortaya çıkan maddeler (nitrik oksit) varlığında etki göstermeye başlar yoksa pasif durumda kalır.

Tüm ereksiyon hapları aynı mı? Hangi durumlar için kullanılır?
Ereksiyon güçlendirici olarak kullanılan mavi hap ve benzerlerinin(PDE5 inhibitörleri) etki mekanizmaları benzer olmasına rağmen, biokimyasal yapıları, farmakolojiközellikleri ve vücuttaki etkileri birbirinden farklıdır. Kimisi kısa süreliğine birkaç saat etkili iken kimisi 2-3 gün süren etkisi nedeni ile “hafta sonu hapı” unvanını alacak kadar uzun etkilidir. Genel başarı oranı %75 civarındadır. Yani bu hapı kullanana 4 kişiden 3 ünde çeşitli oranlarda başarı görürüz. Eğer kişide diyabet varsa veya prostat kanseri ameliyatı olduysa ilaçların başarısı%50ye düşer.

İlaçlar nasıl kullanılmalı? İlacı içtiğimde ereksiyon hemen başlar mı?
Her ilaç herkeste kullanılabilir mi?

Bu haplardan ideal seviyede fayda sağlamak için mutlaka cinsel uyarılma olmalıdır. Cinsel uyarılma olmazsa kendiliğinden etki gösterip durduk yerde ereksiyon yapmazlar. Bir cinsel uyarılma ve sonrasında cinsel birliktelik başladığında ereksiyon oluşacaktır. İlaçlar genelde günün her saati alınabilir fakat emilimi olumsuz etkilememesi için dolu mide tercih edilmez. Portakal, limon ve greyfurt suyu içerseniz bu içecekler karaciğer enzimlerini meşgul edip ilacın vücuttan atılımını geciktirir ve bu sayede daha uzun süre etkisi devam eder. Ama dikkat özellikle karaciğer probleminiz varsa yan etki gösterebilir.


Ereksiyon hapları ciddi kalp ve hipertansiyon hastalarında kullanılmamalıdır. Kalp hastalığı ve tansiyon hafif-orta derecede ise kalp doktorundan izin alınarak kullanılabilir. Dil altı kalp ilaçları ile etkileşime girecekleri için beraber alınamamalıdır. İyi huylu prostat büyümesi ilaçları(alfa blokör ilaçlar) alanlar dikkatli olmalı. Ereksiyon için kullanılan mavi hap ve benzeri hapları(PDE5 inhibitörleri) düşük doz almalı ve prostat ilacından en az 4 saat sonra almalılar. Bazı ilaçlar birlikte kullanımı önerilmez. Mesela Alfa-bloker ile vardenafil etken maddeli ereksiyon ilacı ile kullanımı önerilmemektedir. Tadalafil etken maddeli hap, tamsulosin etken maddeli dışındaki prostat büyümesi ilacı(alfa-blokerleri) alan hastalarda alınması sakıncalıdır. Gördüğünüz gibi her ilaç her hastada kullanılamaz ve çok ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Sonuç olarak kafanıza göre eczaneye gidip veya internetten sipariş verip ereksiyon hapı alırsanız yüksek ihtimal ciddi bir problem yaşarsınız hatta bu sorunlar geri dönüşsüz olabilir. Mutlaka doktorunuza danışınız.


Mavi hapın yeni yeni kullanıldığı, rakibinin olmadığı ve olur olmaz herkesin kullandığı ilk yıllardı. O zaman 38 yaşında olan bir arkadaşım aradı ve ciddi cinsel fonksiyon eksikliği olduğunu söyledi. Yaptığımız tetkikler sonucunda mavi hap- sidenafil 100 mg almasının uygun olduğuna karar verdik. Mavi hap ilaç özelliği gereği ilişkiden bir süre önce(1-2 saat) alınması gerekiyordu ve etkisi 6 saat kadar bekleniyordu. Ertesi gün sabah telaşla arkadaşım aradı ve ilacı aldıktan 3-4 saat sonra gecenin ilerleyen saatlerinde her şeyi mavi renkte gördüğünü ve insanları da mavi gördüğünü söyledi. Adeta meşhur çizgi filmde olduğu gibi “Şirinler” dünyasına girmişti. Tabii bu durum o kadar da sempatik değildi. Zira nadir de olsa mavi hap görme problemleri yaratabilir ve hatta her şeyi mavi görme etkisi oluşturabilirdi. Arkadaşımın yapılan göz muayenesi normaldi ve kısa sürede bu yan etki geçmişti. Ama öylesine bir psikolojik etki yaratmıştı ki uzun süre bu ilaçları alamayacağına emindim!
Peki cinsel performans haplarının yan etkileri nelerdir?

Sizler için en sık görülen yan etkileri sıralayım:
· başağrısı (%7-16),
· mide ekşimesi(dispepsi) (%4-10),
· sıcak basması (%4-10),
· kas ağrısı, sırt ağrısı (%0-3),
· burun tıkanıklığı (%3-4) ve
· görme rahatsızlığı (%0-3) olarak sıralanabilir.
Sildenafil ve vardenafil alanlarda sıcak basması ile yeşil-mavi görme gibi yan etkiler daha fazla görülürken, tadalafil ile sırt ağrısı/myalji görülebilir. Bu yan etkiler zaman içinde azalırken yan etki nedeni ile tedaviyi bırakma oranları çok düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir