Ereksiyon hapı alanlar kalp krizi geçiriyor(mu)

Tarafından gönderildi: saadettineskicorapci Yorumlar: 0

Eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Özellikle medyatik ve ünlü kişilerin kalp krizi geçirmeleri ve ölümlerinin ereksiyon hapından dolayı olduğu konuşulur sıklıkla. Gerçekten de bu haplar kalp krizi geçirip ölüme sebep olabilir mi?Bunu iki ayrı hasta grubu için farklı anlatmama gerekir:

  1. Daha önce hiç kalp rahatsızlığı olmayan erkeklerde böyle bir risk yoktur. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki bu grup hastada ilaçlar kalp krizi riskini artırmıyor
  2. Son 1 yılda kalp krizi(enfarktüs), ciddi hipertansiyon atağı veya kalp ritim problemi geçirenlerde ve ciddi göz problemi(retinitis pigmentosa) ve ciddi karaciğer yetmezliği yaşayan erkeklerde bu ilaçların kullanılması risk yaratabilir.

İlaç seçimi: Farklı ilaçların seçimi veya tercih edilmesi
Cinsel fonksiyon artırıcı PDE5i inhibitör ilaç seçimi cinsel birleşme sıklığına (isteğe bağlı veya düzenli ilişki) ve hastanın ilaçla ilgili kişisel deneyimine göre değişkenlik gösterir. Hastaların seçimi arzu ettikleri cinsel ilişki sıklığı ve/veya istedikleri etki süresi ile bağlantılı olabilmektedir. Bu amaçla, verilecek ilacın kısa veya uzun etkili olup olmadığını, olası dezavantajlarını ve nasıl kullanıldığını bilmeleri gerekir.

Bu ilaçlar ilk çıktıklarında “ihtiyaç halinde” kullanılan bir tedavi olarak piyasaya sürülmesine karşın 2008’de tadalafil etken maddeli ilaç düşük doz ve sürekli olarak her gün kullanım için de ruhsat almıştır.

Devamlı ilaç kullanımını kimlerde öneriyorum? Zararı olur mu?
2008 de uzun etkili ilaçların çıkması sürekli ilaç kullanımını gündeme getirmiştir. Bu sayede “ihtiyaç halinde” kullanımın stresinden kurtulmak mümkün olmuştur. Sürekli düşük doz ve günlük ilaç(tadalafil) kullanımı, planlı cinsel aktiviteden ziyade spontan cinsel aktiviteyi veya sık cinsel aktiviteyi tercih eden kişiler için ihtiyaç halinde kullanılan tedaviye alternatif olmuştur. Yıllar içinde yapılan çalışmalarda yan etki profili de iyi olarak tespit edilince, “sürekli kullanım” benim de hastalarımda en sık tercih ettiğim kullanım şekli olmakta. Bu kullanım şekli ile zamanlama endişesi ortadan kalkmakta ve psikolojik baskı olmamaktadır.

Penis rehabilitasyonu nedir?
Sürekli düşük doz ve uzun etkili ereksiyon artırıcı ilaç kullanımı bir çok hasta grubu için araştırılmış ve zamanla “penis rehabilitasyonu” olarak tanımlanmıştır. Bunun sebebi uzun süre ve sürekli kullanılan tadalafil etken maddeli ilacın penis damar fonksiyonunda (endotel fonksiyonu) olumlu ve kalıcı etki yaptığının ispat edilmesi idi. “İhtiyaç halinde” kullanım şeklinin böyle bir kalıcı etkisi bulunamamıştı. Ben özellikle prostat kanseri nedeni ile ameliyat olmuş ve sonrasında problem yaşayan hastalarda, diabete bağlı ereksiyon kaybı yaşayanlarda ve nörolojik problem nedeni ile ereksiyon kaybı yaşayan hastalarımda uzun süreli(birkaç yıl) “penis rehabilitasyonu” yapıyorum. Penis rehabilitasyonu prostat hastalarında bir taşla iki kuş vurmak” gibi bir etki yaratarak hem ereksiyonu düzeltmekte hem de idrar problemlerine iyi gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir