ERKEK ORGAZMI: BOŞALMA(EJEKULASYON) PROBLEMLERİ

ERKEK ORGAZMI: BOŞALMA(EJEKULASYON) PROBLEMLERİ

Kadınlar beyinde, erkekler peniste orgazm yaşar: YANLIŞ!

Kadınlarda erkeklerden farklı olarak meni boşalması benzeri bir “boşalma” olmadığından. çoğunlukla “kadınlar beyinde erkekler peniste orgazm yaşar” inanışı vardır. Kesinlikle yanlış olan bu inanışı düzeltmek isterim. Evet, erkekler orgazmı çoğunlukla boşalma(ejekulasyon)i̇le beraber hissederler ve bu duruma bağlı olarak orgazmın sdece penis bölgesiyle ve boşalma ilgili olduğunu düşünülebilir. Ama işin gerçeği hiç de öyle değil. Aslında orgazm erkeklerin bacakları arasında gerçekleşmez. Erkek orgazmı bu yanlış inanışın aksine aşağılara değil çok daha yukarılarda gerçekleşir: Beynimizde! Beyin orgazm sırasında yaşanana kompleks duygu ve zevk organizasyonunu yapabilecek tek organdır zaten. Orgazm için ereksiyon ya da boşalma(ejekülasyon) şart değildir. Kuru orgazm denilen kavram boşalma olmadan olan orgazmdır ve birazdan bu konuya değineceğim.

Kuru orgazm
Bir çok kadın ve erkeğin aklına, erkek orgazmı deyince erkeğin meni çıkarması ile oluşan boşalması gelir. Tamamen yanlış bir bilgi! Erkekte, orgazm ve meni boşalması(ejakülasyon) farklı iki mekanizma ile oluşan fizyolojik olaylardır ama genellikle eşzamanlı olarak gerçekleşir, ancak bunlar aslında aynı anda olması gerekmeyen iki ayrı olay olarak düşünülmeli. Yani boşalma olmadan da orgazm olabilirsiniz. Bu duruma en güzel örnek prostat kanseri nedeni ile meni bezlerini ameliyat ile çıkardığımız hastalardır. Bu hastalarımız ameliyat sonrası “kuru orgazm” yaşarlar yani orgazm sırasında meni gelmez ama zevk aynıdır. Çünkü alınan haz beyindeki algılarımız ile ilgilidir! Kuru orgazm; prostat kanseri ameliyat hastaları haricinde, radyoterapi ve kemoterapi sonrası, ileri derecede diabet, MS ve benzeri nörolojik hastalıklar, testis tümörü için yapılan karın bölgesi ameliyatlarından sonra ve meni kanalı tıkanıklarında olabilir.

Erkek boşalması (ejekulasyon) nedir? Ejekulasyon sırasında neler olur
EJEKULASYON, Erkek orgazmı sırasında spermi içeren meni sıvısının penis içinde dışarı atılması ve hatta fışkırması sonrasında cinsel doyum ve orgazm yaşanan durumdur. Bu fışkırma o kadar hızlıdır ki boşalma sırasında sperm saatte 45Km hızla atılır. Başka bir deyişle bu hız dünyanın en hızlı insanlarının koşabileceği hıza denktir. Kesinlikle saygı duyulması gereken bir yetenek!

Çoğu erkeğin tam olarak ne zaman boşalacağı konusunda çok az kontrolü vardır. Bunun nedeni boşalma fonksiyonunun kısmen beynin kontrolü dışında oluşması ve boşalma sinyalinin beyin bölgesinin çok altında, bel bölgesinde omurilikte bulunan boşalma merkezinden gelmesidir. Omurilikteki bu bölge gerekli fonksiyonları koordine eder. Elbette, yukarıdaki otorite olan beynin bu konularla ilgili bazı yetkileri vardır. Örneğin, başka bir konu hakkında düşünmek veya acı hissi vermek gibi beynin odak noktasını değiştirerek boşalmayı geciktirmenin çok uygulanan bir yöntemidir. Bununla beraber boşalma fonksiyonunun ekseri çoğunluğu çok aşağılarda kalça bel bölgesindeki omurilikte oluşturulur.

Boşalma sırasında her defasında ortalama 100 milyon sperm atılır ama bir sperm yumurtayı döller. Bizim oluşmamızda bu amansız yarışı kazanan sperme şapka çıkarın lütfen. Zira kendisi 100 milyon spermi geçerek yarışmayı kazanmış bir şampiyondur. Prof. Scardino’nun da belirttiği gibi, saatte 2-3 cm yol alan spermlerin bir diğer önemli bir başarısı 30-35cmlik bir yolu aşabilmesidir. Bu yolculuk bir insanın 100-120 kmlik uzuuun bir yolu yürümesi ile eşdeğerdir. Kadın yumurtası spermin 40-50 kat büyüktür. Küçücük Sperm, kendine göre devasa yapının içine girerek dölleme oluşur ve sonuçta kromozom eşleşmesi ve bölünmeler ile embryo ve nihayet bebek ortaya çıkar.

Erkek cinsel boşalması(ejekulasyon) i̇le ilgili problemler nelerdir?

i. Kanlı Ejekulasyon Hematospermi
ii. Ağrılı ejekülasyon
iii. Ejekülasyon olmaması(Anejekulasyon)
iv. Retrograd ejekülasyon(Geriye mesaneye doğru boşalma)
v. Gecikmiş ejekülasyon
vi. Erken boşalma(Prematur ejekulasyon)

Kanlı Ejekulasyon(Hematospermi) nedir?
Kanlı Ejekulasyon(Hematospermi) menide kan olmasıdır. Hastalar çoğunlukla endişeli ve panik halde doktora başvururlar. Endişelerin aksine sebep genelde kanser veya tümör gibi kötü bir hastalık değildir. Sıklıkla cinsel ilişki sırasındaki adrenalin yükselmesine bağlı geçici hipertansiyon atağı, prostat ve meni bezinin iltihaplı hastalıkları veya kan sulandırıcı ilaçlara bağlı gelişen kanamaya bağlı olur ve basit ilaç tedavileri ve düzenlemeler ile haftalar içinde geçer. Özellikle 50 yaş üstü kişilerde de en sık sebepler bu iyi huylu durumlar olmasına rağmen nadiren kanser gibi kötü huylu hastalıklar araştırmamız gerekebilir. İhmale gelmez!

Ayrıca kan sulandırıcı etki gösteren balık yağı, zerdeçal, karanfil çayı ve yeşil çay, sarımsak, kızılcık meyvesi gibi gıdaların fazla miktarda tüketilmesi de kanamaya sebep olabilir. Uzun süre cinsel ilişkiye girmemek ve ejekulasyon-boşalma olmaması da suçlanan sebeplerdendir. Prostat biyopsi sonrası % 20-50 hastada bir kaç hafta hematospermi-kanlı meni normal kabul edilir. Herhangi bir tedavi gerekmez. Prostat biyopsisi yapılan hastalara bu konuda önceden bilgi verilmesi çok önemlidir.

Ağrılı orgazm ile ağrılı boşalma aynı şey midir? Ağrılı boşalma(ejekülasyon) ne zaman olur?

Erkeklerde ağrılı orgazm ağrılı boşalmadan farklı bir durumdur. Ağrılı boşalmada idrar kanalı çevresinde ağrı varken, ağrılı orgazmda bacağa kadar vurabilen ve kalça bölgesinde görülen ağrı vardır ve kasılmalar ile seyreder.

Ağrılı boşalma(ejekülasyon) genelde enfeksiyonlar sonucu olur. Prostat ve meni bezi ve kanalındaki prostatit ve benzeri enfeksiyon ve ödeme(enflamasyona) bağlı gelişen ve penis ve etrafında hissedilen ağrı durumudur. Karın alt bölgesinde ağrı, idrarda yanma ve sıkışma şikayetleri de eklenebilir. Tedavide antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlara ek olarak hastalarıma ve sıcak oturma banyosu yapmalarını öneririm. Günde 2 kez 15 dakika küvette sıcak suya oturmak bölgesel ödemi azaltarak ağrıyı hafifletir. kullanılır. Diğer yandan ağrılı orgazm ağrılı boşalmadan çok daha farklı bir durumdur. Daha çok yukarı seviyelerde yani beyinde hissedilen haz sırasında ağrı hissi vardır. Genelde beyin ve sinir sistemi hasarına bağlı olarak gelişen ağrı olarak karşımıza çıkar. Tedavide nörolojik hastalığa yönelik yaklaşım öneririm.

Retrograd ejekülasyon(Geriye-mesaneye boşalma)
Daha önceki bölümde kuru orgazmdan bahsetmiştim. Burada kişi, bir boşalma hissi yaşar ama sıvı halde bir boşalma göremez zira ya meni bezi ameliyat ile alındığı için yoktur ya da meni bezinden sıvı çıkışı sinirsel hasar nedeni ile olamaz. Bu duruma kuru orgazm deriz. Hasta açısından benzer bir durum ise geri boşalma (retrograd ejekulasyon) dediğimiz hastalıkta olur.

Hasta aynı kuru orgazmda olduğu gibi penis ucundan meni gelişini görmez ama bu meninin olmamasına bağlı değil meni bezinden çıktıktan sonra yanlış yola sapması nedeni ile penise ulaşamamasına bağlı olur. Boşalma-Ejekulasyon sırasında normal bir erkekte mesane çıkışı(biz doktorlar mesane boynu deriz) kapanır ki meni ve sperm penis ucuna doğru yol alırken yanlış bir yola girip mesaneye kaçmadan, penis ucundan dışarı normal bir şekilde çıkabilsin. Fakat boşalma sırasında mesane boynunun bir sebepten kapanmaması nedeniyle meninin mesaneye kaçarak idrar ile karışması durumuna retrograd ejekülasyon(Geriye mesaneye doğru boşalma). Bu duruma sebep olan durumlar; nörolojik hastalıklar, diyabet, prostat ve karın bölgesi ameliyatlarından sonra ve prostat için kullanılan ilaçlar olarak sayılabilir. Tedavide sebebi ilaç ise ilacı kesmek veya değiştirmek, geri dönüşsüz bir sebep ise sebebe yönelik uygun tedavi vermek gerekir

Menide renk değişimi ne anlama gelir?
Çoğu insan menisi beyaz renklidir. Zaman zaman griye veya sarıya çalan renkte meni görülmesi de mümkündür, bu olağan bir durumdur. Menide kan görülmesi veya pembeye çalan renkte olması hematospermi isimli tıbbi rahatsızlık işaretidir ve acilen doktor kontrolü gerektirmektedir. Menide kan görüp gelen hastalarım ciddi bir panik ile bana gelirler. Birçok konuyu ihmal etmeye meyilli erkekler menideki renk değişikliğini önemserler. Ben bu bilinçli hareketi bu durumun sadece kendilerini değil eşlerini ilgilendirmesine bağlarım. Bir de tabii kan damlası görmenin kanser ve benzeri hafife alınmayacak hastalıkları çağrıştırması da olabilir.

Menide kan görülmesinin gerçekte en sık sebebin 40 yaş altındaki gençlerde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve 40 yaşından daha yaşlı gençlerde ise hipertansiyon ve kan sulandırıcı ilaç ve takviyeler olarak söylemem gerekir. Tabii nadir de olsa kanser ve benzeri ciddi hastalıklar olabilir ve ihmale gelmez. Muayene sonrası basit bir kan ve idrar analizi ve gerekirse görüntüleme yaparak ilaç tedavisi ile çoğu sorun kısa sürede çözülür.